Ansambel Frančič, ki ga vse od začetka vodi Slavko Frančič, je že tri desetletja nepogrešljiv del slovenske glasbene krajine. Z njimi smo se pogovarjali o njihovih začetkih, ustvarjanju in največjih dosežkih, ki so jih doživeli na svoji poti. Hkrati so nas povabili tudi na jubilejni koncert!
Kdo je postavil temelje za nastanek vašega ansambla? Kako se je vse začelo? Od kod sploh ideja o ansamblu?
Za temelje našega ansambla sem poskrbel jaz, Slavko. Pred tem sem kar 15 let sam igral na približno 300 porokah, ki so v tistih časih trajale dva ali tri dni. Sprva so bile poroke večinoma doma, nato pa so se sčasoma preselile v gostilne.
S tem so se spremenile tudi potrebe – dogodki so postali krajši, a bolj intenzivni, z več svati naenkrat. Harmonika sama ni bila več dovolj, zato je bila potrebna razširitev zasedbe v pravi ansambel. Do takrat so ansambli večinoma igrali na veselicah, na porokah pa so bili prisotni godci.
Leta 1994 sem k ansamblu povabil svoja otroka – devetletnega sina Matjaža in njegovo dve leti starejšo sestro Branko. Oba sta že takrat izkazovala izjemno glasbeni talent. Tako je sprva nastal Trio Frančič, ki se je kasneje preimenoval v ansambel.
Družina Frančič je glasbena družina. Koliko rodov družine Frančič se je ukvarjalo z glasbo?
Prvi muzikant v naši družini je bil moj oče Lojze, pravi ljudski godec. Bil je nepogrešljiv na številnih porokah, kjer je s svojo glasbo ustvarjal nepozabno vzdušje. Svoje znanje in ljubezen do glasbe je prenesel name, jaz pa sem ga že pred 30 leti začel predajati naprej svojemu sinu in hčerki.
Danes se glasbena tradicija nadaljuje tudi z mojimi vnuki – Žiga, Tija, Luka in Jaka, ki s svojimi talenti ponosno stopajo na pot, ki jo je začel njihov praded. Tako se glasba pri Frančičevih nadaljuje skozi že četrti rod, vsakič znova z isto predanostjo in ljubeznijo do melodij.
Kdo vse sestavlja ansambel Frančič?
Trenutno ansambel Frančič sestavljamo Slavko in Matjaž Frančič, Branka Rolih Frančič ter Kristjan Avbar. V tej zasedbi delujemo že osem let, vendar je ansambel skozi leta povezal tudi druge družinske člane, ki so nekoč aktivno sodelovali, zdaj pa se nam občasno pridružijo.
Sprva se nam je pridružil Andrej Rolih, mož moje hčerke, ki je z ansamblom igral kar sedem let. Nato se nam je za šest let kot harmonikar pridružil Rok Zupančič, brat Matjaževe žene. Velikokrat je ob odsotnosti Branke ansamblu pomagala Matjaževa žena Anja Frančič, ki je pela in igrala bas kitaro.
Če bi naredili prerez ustvarjanja vašega ansambla skozi čas. Katere pomembne prelomnice bi izpostavili in zakaj?
Naše glasbeno ustvarjanje je zaznamovalo več pomembnih prelomnic, ki so oblikovale pot ansambla Frančič.
Prva takšna prelomnica je bila posnetek naše prve pesmi “Poročni venec”, ki je hitro postala hit na radijskih postajah. Pesem je bila priljubljena predvsem ob nedeljskih čestitkah in nam je omogočila, da smo stopili na glasbeni zemljevid.
Naslednji pomemben mejnik je bil izid naše prve kasete in CD-ja z naslovom “Šentjernejsko vabilo”, ki smo ga pričakovali z velikim veseljem. To je bil trenutek, ko smo svojo glasbo prvič zabeležili v obliki, ki je bila dostopna širšemu občinstvu.
V zadnjih petih letih pa sta nas najbolj zaznamovala dva dogodka. Prvi je bil nastop širše družine z vnuki v oddaji “Družina poje”, ki je lepo prikazal, kako glasba povezuje vse generacije naše družine. Drugi pa je bil koncert ob naši 25-letnici ansambla, ko smo v enem dnevu kar dvakrat razprodali dvorano, kar je bil izjemen trenutek potrditve in ponosa za vse nas.
Ste v času vašega ustvarjanja nastopali na slovenskih glasbenih festivalih? Kakšni so bili vaši dosežki?
V prvi polovici našega delovanja smo se redno udeleževali največjih slovenskih glasbenih festivalov, kot so Vurberk, Števerjan, Polka in valček ter Graška gora. Ti festivali so nam omogočili, da smo svojo glasbo približali širšemu občinstvu in se uveljavili na slovenski narodno-zabavni sceni.
Leta 2006 smo dosegli enega od največjih priznanj – prejeli smo zlatega Slovenskega slavčka kot tretji najbolj priljubljen ansambel v Sloveniji. To priznanje nam je dalo še dodatno spodbudo za ustvarjanje.
Izjemno ponosni smo tudi na nagrado občine Šentjernej, ki smo jo prejeli za izjemno predstavljanje našega kraja po Sloveniji in svetu. Ta nagrada ima za nas poseben pomen, saj nas povezuje z domačim okoljem, ki je vedno vir naše glasbene inspiracije.
Poleg festivalov in priznanj pa smo ponosni tudi na naš neprecenljiv doprinos poročnim slavjem – v svoji karieri smo zaigrali na več kot 700 porokah, kar je dosežek, ki ga bo težko preseči.
Veliko slovenskih tradicionalnih običajev skozi čas izginja. Narodno-zabavna glasba pa ima vsako leto več ljubiteljev te glasbe. Kdo je po vašem mnenju pripomogel k prepoznavanju in ohranjanju narodno-zabavne glasbe?
Priljubljenost narodno-zabavne glasbe lahko pripišemo predvsem pionirjem tega žanra, ki so tlakovali pot in postavili trdne temelje. Med njimi so Avseniki, Lojze Slak in Franc Mihelič, ki so s svojo glasbo dosegli izjemno prepoznavnost tako doma kot v tujini.
V novejšem času so k prepoznavanju in priljubljenosti prispevali ansambli, kot so Mladi Dolenjci in kasneje Modrijani, ki so narodno-zabavni glasbi dodali sodobne elemente ter jo približali mlajšim generacijam.
Pomembno vlogo pri ohranjanju te tradicije pa imajo tudi ansambli, kjer se glasba prenaša iz roda v rod, tako kot pri naši družini. Takšni ansambli zagotavljamo, da ta dragoceni del slovenske kulturne dediščine ostane živ in povezuje ljudi tudi v sodobnem času.
V mesecu januarju pripravljate koncert ob okroglem jubileju ansambla. Koga vse ste povabili, da bo z vami nastopal na odru?
Mesec januar bo za ansambel Frančič poseben, saj bomo s koncertom obeležili 30 let glasbenega ustvarjanja. Na odru bomo z glasbo predstavili zgodbo naših štirih rodov, od mojega očeta Lojzeta pa vse do mojih vnukov, ki nadaljujejo družinsko tradicijo.
Naš koncert bodo obogatili tudi številni gostje. Z nami bodo nastopili Novi Spomini, harmonikarski orkester Klemena Hribarja ter pevski zborček najmlajših iz vrtca Brusnice, ki ga vodi moja hčerka Branka. Seveda pripravljamo tudi nekaj presenečenj, ki jih za zdaj še ne bom razkrili.
Za najnovejše informacije o koncertu spremljajte naše FB profile, kjer bomo objavljali vse podrobnosti. Naš cilj je ustvariti nepozaben glasbeni večer, zato vabimo vse ljubitelje narodno-zabavne glasbe, da se nam pridružite in skupaj z nami praznujete 30. obletnico nastanka ansambla. Veselimo se vaše družbe!