Na velenjski Visti je danes odmevala harmonika, kakršne Slovenija še ni doživela. Sončna nedelja je priljubljeno prizorišče ob Velenjskem jezeru spremenila v največji oder narodno-zabavne glasbe pri nas, kjer so bili vsi obiskovalci hkrati tudi nastopajoči. Tisoči harmonikarjev iz Slovenije in tujine so se zbrali z enim samim ciljem – podreti Guinnessov rekord v največjem številu harmonikarjev, ki istočasno igrajo na enem mestu.
Organizatorji so si zadali izjemno ambiciozen cilj: zbrati več kot 5500 harmonikarjev, ki bi skupaj ubrano zaigrali legendarno skladbo Na Golici. Kljub velikemu zanimanju in izjemnemu vzdušju pa rekord ni padel. Na Velenju se je po uradnih podatkih zbralo 4066 harmonikarjev, kar ni bilo dovolj za presežek kitajskega rekorda, ki še naprej ostaja pri številki 5282 udeležencev.
Čeprav Guinnessov rekord ostaja na Kitajskem, je dogodek vendarle dosegel pomemben uspeh. Zbrani harmonikarji so podrli slovenski in evropski rekord v skupinskem igranju harmonike, kar je velik dosežek za slovensko narodno-zabavno glasbo in vse ljubitelje tega priljubljenega instrumenta. Na prizorišču je bilo čutiti ponos, povezanost in pravo glasbeno energijo, ki jo lahko ustvari le harmonika.
Med obiskovalci pa je bilo slišati tudi nekaj nezadovoljstva. Del udeležencev in obiskovalcev je opozarjal predvsem na visoko ceno vstopnine, za katero menijo, da je marsikoga odvrnila od udeležbe. Po mnenju nekaterih harmonikarjev bi prav nižja cena lahko pripomogla k še večjemu številu sodelujočih in morda tudi k uspešnemu naskoku na svetovni rekord.
Kljub temu je Velenje za en dan živelo v ritmu harmonik. Tisoči glasbenikov so dokazali, da ima harmonika v Sloveniji še vedno posebno mesto in da ostaja simbol druženja, tradicije ter slovenske glasbene identitete.

